Balenciaga pozywa Ghesquiere’a

1 Komentarz
4 Zdjęcia
Czwartek, 20-06-2013

Dom mody Balenciaga pozywa swojego byłego projektanta Nicolasa Ghesquiere’a. Konflikt dotyczy wywiadu, którego Ghesquiere udzielił magazynowi „System” w kwietniu, cztery miesiące po rezygnacji ze stanowiska dyrektora kreatywnego.

Odejście Nicolasa Ghesquiere’a było sporym zaskoczeniem. Projektant za kolekcje Balenciaga odpowiadał przez 15 lat. Przywrócił marce dawną świetność i konsekwentnie umacniał pozycję jednego z najważniejszych domów mody na rynku. Choć obie strony zapewniały w listopadzie ubiegłego roku, że rozstanie było wspólną decyzją, od początku mówiło się o konflikcie wewnątrz firmy. Ghesquiere milczał długo i zawzięcie, pozwalając na snucie rozmaitych domysłów (w tym najgłośniejszego, jakoby projektant miał przejąć pałeczkę od Marca Jacobsa i podpisać kontrakt z Louis Vuitton). 

Domysły rozwiał opublikowany w kwietniu wywiad, w którym Ghesquiere wyjaśnia powody swojej rezygnacji. Kontrowersyjne i dość oskarżycielskie wypowiedzi pod adresem właściciela marki Balenciaga – koncernu Kering (wcześniej PPR) - stały się podstawą konfliktu. Były pracodawca Nicolasa Ghesquiere’a zdecydował się złożyć pozew, w którym oskarża projektanta o niedopełnienie obowiązku zachowania poufności. Wywiad uznano za obraźliwy i niesłusznie szkalujący firmę.

Jako główny powód rozstania Ghesquiere wymienia brak wsparcia ze strony zarządu. Projektant czuł, że jest pozostawiony sam sobie, traci własną tożsamość, a firma wyssała z niego wszystko, co mógł jej zaoferować. Porównał Balenciagę do Chanel i Prady, twierdząc, że konkurencję tworzą kreatywni ludzie, którzy mają jasno wytyczony cel i sprecyzowany plan, władze Balenciaga natomiast nie wyznaczyły sobie konkretnego kierunku, co w przypadku takiej marki jest niezbędne. Narzekał na biurokrację i korporacyjny, bezduszny styl traktowania ludzi, który nie sprzyja kreatywnemu myśleniu.

Jak na razie żadna ze stron nie skomentowała postanowienia o wejściu na sądową ścieżkę.

Stanowisko dyrektora kreatywnego domu mody Balenciaga zajmuje aktualnie Alexander Wang.  

AW

Balenciaga pozywa Ghesquiere’a

Nicolas Ghesquiere

  • Balenciaga pozywa Ghesquiere’a
  • Balenciaga pozywa Ghesquiere’a
  • Balenciaga pozywa Ghesquiere’a
  • Balenciaga pozywa Ghesquiere’a
  • Czw., 20-06-2013 Gość
    Chciał być artysta a to trudne gdy ma się do czynienia z ludźmi dla których ZYSK jest religią.
    Odpowiedz Zgłoś