Architektoniczny Nobel dla Chińczyka

1 Komentarz
10 Zdjęć
Wtorek, 27-03-2012

Nagroda Pritzkera jest najbardziej nobilitującym i najważniejszym wyróżnieniem, przyznawanym co roku (od 1979 r.) żyjącym architektom. Oprócz medalu, laureat otrzymuje także 100 tys. dolarów. Jej zdobywcami w ubiegłych latach były tacy wybitni wizjonerzy jak m.in. Norman Foster, Zaha Hadid, Frank Gehry, Ocar Niemeyer, Renzo Piano, Jean Nouvel.

Rok 2012 należy do 50-letniego architekta Wang Shu. Jury kapituły wybór laureata tłumaczyło, że nagroda jest też uznaniem coraz większej roli, jaką Chiny będą odgrywać w rozwoju architektury.

Wang Shu znany jest z krytycznego podejścia do nowej, chińskiej architektury. Uważa ją za zbyt inwazyjną i wyniszczającą tradycyjną, historyczną zabudowę. W prowadzonym razem z żoną  Amateur Architecture Studio, stawia na równowagę i poszanowanie pierwotnego pochodzenia miejsc. Jego projekty są funkcjonale, ale nie stroniące od nowoczesnych rozwiązań i wykorzystania  najnowszych technologii. Dużą wagę przykłada do materiałów budowlanych, które pochodzą z recyklingu, np. z wyburzanych lub rozbieranych domów.

Galę, na której przekazana zostanie Nagroda Priztkera, zaplanowano na 25 maja w Pekinie.

http://www.pritzkerprize.com/

EM

  • Wt., 27-03-2012 dajana
    nowe technologie przewazyly pewnie w tej nagrodzie
    Odpowiedz Zgłoś