90 lat temu urodził się Richard Blackwell – twórca „Listy 10 najgorzej ubranych kobiet”

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Środa, 29-08-2012

Dzisiaj 90-te urodziny świętowałby Richard Blackwell. Krytyk mody, mimo wielu lat pracy jako projektant, pamiętany jest przede wszystkim jako twórca „Listy 10 najgorzej ubranych kobiet”. Publikowana od 1960 roku, ukazywała się zawsze w styczniu.

Madonna, Britney Spears, królowa Elżbieta II, Paris Hilton, Victoria Beckham - długo by wymieniać kobiety, które znalazły się na liście Blackwella. Krytyk nie szczędził żadnej z nich, a znany był z bezwzględności. Dosyć mocno oberwało się od niego królowej. „Co to? Pałacowa choinka czy królewski błazen? Widziałem już wiele królowych, ale Elżbieta II jest najgorsza!” - pisał o niej w 1999 roku.

Wyjątkowo kąśliwy był wobec Amy Winehouse, pisząc, że „ktoś powinien zabrać garderobę Amy do kliniki odwykowej” czy Britney Spears podkreślając, iż wokalistka zbyt często widywana była bez stanika. Wiele gwiazd Hollywoodu na listę trafiało po dwa-trzy razy, ale i tak od samego faktu bycia jedną z najgorzej ubranych kobiet, bardziej dotkliwe były mocno kąśliwe uwagi krytyka. Richard Blackwell uchodził za wyjątkowo ciętego.

Richard Blackwell trafił do Hollywoodu w 1930 roku. Pracował m.in. dla wytwórni Universal Studios i Warner Bros, ale na sukcesy przyszło mu czekać ponad 20 lat. Zajął się projektowaniem mody, jako pierwszy stworzył kolekcję dla kobiet plus size. W swojej pracy odrzucał to, co było aktualnie modne, kierował się raczej własnym poczuciem piękna. Tworzył eleganckie, kobiece kreacje, w których prezentowały się m.in. Nancy Reagan i Jayne Mansfield.

Po światowym projektancie zostało wiele więcej niż kilkadziesiąt odsłon „Listy 10 najgorzej ubranych kobiet”. Blackwell jest twórcą sukienki Shift będącej wcieleniem klasyki i elegancji. W latach 80., na jego nieszczęście, do mody weszła odzież w stylu casual. Gdyby to jednak zależało od Blackwella, w butikach z ubraniami dla kobiet powyżej 25. roku życia na próżno byłoby szukać sukienek i bluzek z nadrukami.

Richard Blackwell, prywatnie jawny homoseksualista i wieloletni partner Roberta Spencera, zmarł w październiku 2008 roku w wyniku infekcji jelitowej.

MM