Z YSL do Ermenegildo Zegna

0 Komentarzy
7 Zdjęć
Sobota, 08-09-2012

Ermenegildo Zegna ma nowego projektanta. Luksusowy, włoski dom mody podpisał umowę ze Stefano Pilati, byłym dyrektorem kreatywnym Yves Saint Laurent. To ważny krok dla marki Zegna, która planuje mocniej zaistnieć w świecie wielkiej mody.

Stefano Pilati kierował marką YSL od 2004 roku. Jego kontrakt skończył się w tym roku i nie został odnowiony. Pilati odpowiadał za damską i męską kolekcję. U nowego pracodawcy projektant ma się skupić głównie na ekskluzywnej linii Zegna Couture. Najbardziej prestiżowa w ofercie kolekcja Couture założona została w 1910 roku. W całości powstaje we Włoszech i nie miała wcześniej głównego projektanta. 

Angaż Pilatiego dowodzi rosnącej roli mody męskiej, która zawsze zostawała kilka kroków za imponującymi kolekcjami dla kobiet. Za ubieranie panów poważnie zabrał się koncern PPR, który kupił specjalizującą się w męskiej garderobie, znaną włoską markę Brioni. Trend dostrzegł również największy konkurent PPR, LVMH, który sporo uwagi poświęcił zmianom i rozwojowi swojej marki Berluti

Większej atencji domaga się zwłaszcza chiński mężczyzna, który ma coraz wyższe i bardziej świadome wymagania. Zegna jako jedna z pierwszych marek luksusowych wkroczyła na rynek chiński w 1991 roku. Dziś rodzinna, włoska firma ma w Państwie Środka ponad 100 sklepów.   

Stefano Pilati nie poprzestanie jednak wyłącznie na ubieraniu mężczyzn. Projektant ma się również zająć kupioną w 1999 roku kobiecą marką Agnona. W małej i stosunkowo słabo znanej firmie pokładane są spore nadzieje. Póki co Agnona to zaledwie 10 sklepów, z czego połowa znajduje się w Chinach. Pilati ma mocno rozwinąć linię dodatków (te w branży luksusowej sprzedają się ostatnio najlepiej) oraz rozbudować sieć własnych salonów.

Pierwszą kolekcję Zegna Couture autorstwa Stefano Pilati zobaczymy w czerwcu 2013 roku.

AW