Wyprawa „Avatar to nie fikcja”

3 Komentarze
9 Zdjęć
Sobota, 24-12-2011

„Avatar to nie fikcja” to nietypowa, jedyna taka w Polsce propozycja magicznej wyprawy do plemion Mentawai na Sumatrze. To też bardzo ciekawa i wartościowa inicjatywa.

W trakcie wyprawy będzie można zapoznać się z jednym z problemów dzisiejszego świata, jakim są zamierające tradycje dzikich plemion, kultur i miejsc na świecie, w większości spowodowane niszczycielską ingerencją człowieka i chęcią zysków. W trakcie wyjazdu odwiedzicie plemiona, nieznane miejsca w odległych rejonach świata i poznacie codzienne życie i obyczaje tubylców. Poznacie prawdziwą, nieskażoną przyrodę, oraz środowisko, z dala od turystycznych szlaków.

Organizator wyprawy tak uzasadnia chęć podjęcia tej inicjatywy: „Na pewno nie jesteśmy w stanie pomóc bliskiej zagładzie, transformacji i „cichemu gwałtowi“ w głębi lasów jaki dokonuje się dziś w odległych obszarach Amazonii, Środkowej Afryki czy Azji,  ale  po powrocie z wyprawy chcielibyśmy przedstawić w formie reportaży, filmów i zdjęć szerszemu gronu osób wszelkie problemy z jakimi Ci ludzie się borykają na co dzień. Projekt „Avatar to nie fikcja” to jeden z naszych celów na najbliższe lata, o których będziemy na bieżąco informować.”

Kilka słów o ludziach, których odwiedzicie i z którymi spędzicie kilkanaście dni, czyli opis waszego Avatara: Plemię Mentawai żyje jak ich przodkowie sprzed 4 tysięcy lat. Zbierają owoce w dżungli, polują na małpy, łowią ryby. Ubrania robią z kory drzew. Mentawai to jedno z ostatnich takich plemię na świecie. Od 1945 r., kiedy Indonezja, odzyskała niepodległość, rząd w Dżakarcie zaczął cywilizować „zacofane” plemię. Na wyspach zaczęto budować szkoły i kościoły, zabroniono odbywania szamańskich praktyk, zakazano robienia tatuaży i piłowania zębów, z którego znane jest plemię. Część Mentawai przyjęła nowy sposób życia, inni ukryli się głębiej w dżungli. Żyją tam  do dziś, stanowiąc atrakcję turystyczną, choć niełatwo do nich dotrzeć. Noszą ozdoby i ubrania, którymi obdarowują ich przybysze z zachodniego świata. Wiele rodzin ma łodzie z motorem, kiedyś musieli cały dzień wiosłować, by dotrzeć na inną wyspę, a nawet do sąsiedniej wioski. Chcą żyć wygodniej,  choć starszyzna kultywuje dawne obyczaje. Nikt już w tym nie przeszkadza, obszar, na którym żyją Mentawai, został uznany przez UNESCO za strefę chronioną.

Termin: 31.01 – 20.02.2012

Cena: $2 860, czyli około 9 900 zł + przelot (2 500 – 3 500 zł)
Więcej informacji i pełna oferta na stronie internetowej www.mktramping.pl

31-141 Kraków,
ul. Krowoderska 21/5
Tel./fax: (+48) 12 4300172
e-mail: biuro@mktramping.pl

AWP

 • Sob., 24-12-2011 gość
  jasne że można pomóc, nie kupować towarów z importu
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 24-12-2011 Terra
  I co miałbym wam zapłacić tyle za jakieś prywatne zwiedzanie czegoś co sobie wymysliliscie jako formę dobrej kasy od ludzi zmuszonych wydawanie na byle co????
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 02-01-2012 Avatar
  Świetny pomysł tylko jaka kasa...:(
  Odpowiedz Zgłoś