Weekendowe szaleństwo: zdrowe sposoby na kaca

11 Komentarzy
18 Zdjęć
Wtorek, 08-05-2012

Długi weekend przed nami. Naprawdę długi. Jedni będą odpoczywać, drudzy - niestety - pracować, a jeszcze inni imprezować. I dla tych ostatnich, mając na uwadze, że pokusy są czasem silniejsze niż rozsądek, publikujemy sprawdzone sposoby na porannego kaca. Na zbytnie nadużycie alkoholu każdy organizm reaguje inaczej i są tacy, którym poranny ból głowy oraz złe samopoczucie jest obce. Szczęściarze! Niektórych jednak nie ochroni zdrowy tryb życia, joga, sport, dieta. Kac się zawsze pojawi... Jak z nim walczyć?

Zjedz zupę miso z jajkiem
Ta japońska zupa postawi cię na nogi. Zawiera składniki, które pozwolą poczuć się lepiej: wodę i sód, wcześniej zneutralizowane przez alkohol. Pomoże też w trawieniu. Jajko zawiera cysteinę rozbijającą toksyny. Na śniadanie jak znalazł!

Weź kwasy omega-3
Najpierw przed piciem alkoholu, następnie po powrocie do domu i kiedy się obudzisz. Alkohol powoduje zapalenie organizmu, a omega-3 skutecznie z nim walczą. Pomogą również w zwalczeniu  niektórych skutków ubocznych, jak sucha, ziemista cera.

Pij herbatę Kombucha
Poddana procesowi fermentacji zadziała kojąco na brzuch. Poza tym, dzięki niej pozbywasz się z organizmu toksyn.

Seks albo przytulanie
I jedno i drugie zadziała zbawiennie. Dodatkowo będzie to też czysta przyjemność. Kontakt fizyczny powoduje uwolnienie oksytocyny oraz innych hormonów szczęścia. A przytulanie poprawi humor. Trzeba to jednak zrobić z kimś kogo się zna i lubi. Przypadkowy seks na pewno nie pomoże, pogłębi tylko wyrzuty sumienia...

Idź na masaż
Poćwicz z ciałem. Masaż, podobnie jak przytulanie, aktywizuje hormony szczęścia. Wzmacnia też układ odpornościowy i pobudza ukrwienie.

Spróbuj hydroterapii
Idź do spa, skorzystaj z sauny, łaźni parowej lub jacuzzi, popływaj. Miks gorącej i zimnej wody działa odświeżająco, zwiększa krążenie, eliminuje toksyczne związki. Jeśli nie chcesz wychodzić z domu weź prysznic albo kąpiel z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Podczas takich zabiegów na pewno będziesz się pocić, więc przygotuj sobie wodę do picia z ogórkiem i cytryną.

Poćwicz
Poruszaj się chociaż trochę. Jeśli jednak ćwiczenia sprawią, że będziesz czuć się znacznie gorzej, zrezygnuj z nich. Każdy organizm reaguje na wysiłek inaczej. Możesz też z powodzeniem wybrać się na spacer.

Zrób koktajl
Najlepiej składający się z banana, jagód i cytryny. To bomba witaminowa zawierająca wszystko co w takim stanie jest ci potrzebne: potas, antyoksydanty, naturalne cukry, enzymy trawienne, witaminy.

Wypij sok ze świeżego kokosa
Zawiera ona te same elektrolity, co krew. Dla porównania, napoje pite przez sportowców mają tylko dwa.

EM

1 2