Warto przeczytać: "Moje smaki" Michel Moran

1 Komentarz
4 Zdjęcia
Środa, 25-09-2013

Michel Moran to znany kucharz, restaurator i juror programu polskiej edycji MasterChef. Właśnie pojawiła się w księgarniach jego pierwsza książka "Moje smaki" z przepisami na ulubione dania kuchni europejskiej.

Często do książek kucharzy podchodzimy z dystansem, bo obawiamy się, że składniki potraw, które proponują są nieosiągalne. W przypadku tej książki jest inaczej. Michel Moran wybrał 130 przepisów na buliony, przekąski, zupy, sosy, dania główne i desery. Składniki potrzebne do ich przygotowania raczej bez problemów (może z wyjątkiem dziczyzny) kupimy w polskich sklepach (czasami też proponowane są zamienniki, np. w przepisie na zimne cannelloni z bakaliami i wędzoną szynką zamiast sera broccio może być ricotta).

Michel Moran przyznał, że długo zastanawiał się nad napisaniem książki, odrzucił kilka propozycji. Zdecydowanie woli gotować niż redagować przepisy. Na kolacji, która odbyła się w prowadzonym przez Michela, Bistro de Paris miałam okazji spróbować kilku potraw zaproponowanych w książce i porozmawiać z mistrzem.

Wspaniale opowiadał o gazpacho, ulubionej zupie jego ojca, Hiszpana.
- Przygotowywał jej zwykle dużo i popijał przez cały dzień, tak jak wodę - wspominał Michel. To idealne danie na upały, więc z wypróbowaniem tego przepisu będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Za to szybciej planuję przygotować smażoną pierś kaczki w miodzie z mandarynkami. W Bistro de Paris jej smak był wyborny.

Mam nadzieje, że dzięki przepisowi Michela uda się go powtórzyć...choć mistrz zachęcał do eksperymentów i zmian w przepisach. Podkreślał, że tylko bazując na własnym smaku, guście, doborze składników i...kulinarnych wspomnieniach jesteśmy w stanie przygotować danie godne najlepszych szefów kuchni.

Michel Moran przygodę kulinarną rozpoczął w wieku 14 lat (w książce znajdziemy przepis na jajka w koszulce z sosem meurette, który był w jego pierwszym podręczniku szkoły gastronomicznej), potem pracował w restauracjach w Paryżu (m.in. słynnej Le Jardin), w Genewie, Frankfurcie i Luksemburgu. Teraz już od wielu lat mieszka w Warszawie i prowadzi Bistro de Paris.


"Moje Smaki" będą kosztować ok. 49 zł, wydawcą książki jest Muza S.A.

DG

Warto przeczytać:

Michel_Moran

  • Warto przeczytać:
  • Warto przeczytać:
  • Warto przeczytać:
  • Warto przeczytać: