Vittra: szkoła marzeń, szkoła przyszłości

5 Komentarzy
11 Zdjęć
Poniedziałek, 06-02-2012

Telefonplan School w Sztokholmie jest jedną ze szkół zrzeszonych w organizacji edukacyjnej Vittra, która tworzy najnowocześniejsze szkoły – szkoły przyszłości. Telefonplan to "szkoła bez murów", która rozpoczęła działalność w sierpniu 2011 roku. Hasło to nie odnosi się tylko do architektury budynków, w których uczą się dzieci. W szkołach Vittry dzieci dobiera się w klasy nie ze względu na wiek, ale na umiejętności. Uczniowie pracują głównie na laptopach – każdy ma swój osobisty komputer w który jest wyposażony przez szkołę od pierwszego dnia nauki. Uczniowie nie dostają ocen. Mają za to wiele kreatywnych możliwości rozwoju swoich umiejętności.

Budynek o powierzchni prawie 2 tys m2, został tak zaprojektowany, aby każdy znalazł dla siebie odpowiednie miejsce. Otwarte przestrzenie, wyjątkowe meble, multimedialne sale mają kształtować kreatywność dzieci i rozwijać ich ciekawość świata. Tu nie ma klas, tablic i drewnianych ławek. Jest tu pięć podstawowych lokalizacji „The Cave” (Jaskinia), czyli pokoje do koncentracji,  „The Lab” (Laboratorium) – miejsce do eksperymentowania i praktycznego stosowania swojej wiedzy, „The Camp Fire”, czyli miejsce pracy w grupach, „The Watering Hole” – miejsce spotkań i interakcji, odstresowujące i relaksujące oraz „The Showoff”, czyli scena na której można zaprezentować zdobyte umiejętności, czy ściany na których można zamieścić swoje dzieła. 

W "multimedialnym domku" odbywają się szkolne zajęcia. Z zewnątrz pokryty jest on materiałem przypominającym szkolną tablicę, po której można rysować i pisać do woli. Nauka w tej szkole jest bezpłatna.

Wnętrza budynku szkoły w Sztokholmie zaprojektowało studio architektoniczne Rosan Bosch.

Więcej o szkole na stronie: http://vittra.se/

AWP

 • Pn., 06-02-2012 Aga
  "Idziemy pograć w nogę?" -" nie chce mi się, wejdź na neta to pogadamy na fejsie."
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 06-02-2012 Gość
  chyba apple to finansowało... dla mnie szkoła marzeń to nie miejsce w którym każdy 7mio latek siedzi ze swoim komputerem i ogląda jakieś durne www.....
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 06-02-2012 Gość
  a mi się tam podoba cos innego, ale fakt troche za duzo komputerów, a za mało interakcji z ludźmi
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 07-02-2012 Xrxxsr
  Moim zdaniem porazka, komputer zamiast czlowieka, ksiazki, zabawy.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 07-02-2012 wergq
  Cyt.:"Uczniowie nie dostają ocen. Mają za to wiele kreatywnych możliwości rozwoju swoich umiejętności.:
  Czego k.rwa???? Przecież to... świetlica.
  Niestety te dzieciaki tracą, dużo tracą i marnują czas. Niczego się nie nauczą.
  Odpowiedz Zgłoś