Versace na sprzedaż?

3 Komentarze
4 Zdjęcia
Wtorek, 09-04-2013

Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o Katarczykach, którzy zainteresowani byli kupnem Versace. Przedstawiciele firmy Mayhoola for Investments, za którą stoi katarska rodzina królewska, prowadzili rozmowy ze słynnym włoskim domem mody. Plotki traktowano poważnie, biorąc pod uwagę, że kilka miesięcy wcześniej ta sama firma kupiła innego włoskiego giganta – markę Valentino

Żadna ze stron nie skomentowała wtedy rewelacji, a temat ucichł. Aż do teraz. I choć aktualnie nie mówi się o Katarczykach, zarząd Versace poinformował, że poważnie rozważa wsparcie zewnętrznego inwestora

Rodzinna firma założona została w 1978 roku przez Gianni’ego Versace. Dziś 50 procent udziałów posiada Allegra Versace, córka Donatelli, która jest w posiadaniu 20 procent udziałów. Pozostałe 30 procent należy do brata Donatelli - Santo Versace. Firma stanęła przed wyborem: zatrzymać dom mody w rodzinie czy oddać część kontroli w zamian za finansowe wsparcie potrzebne na inwestycje. 

Przedstawiciele Versace deklarują, że nie prowadzą aktualnie rozmów z żadnym potencjalnym inwestorem, a jedynie rozważają taka możliwość. Nie ujawniają także o jakiej części firmy myślą w kontekście sprzedaży. Od jakiegoś czasu mówi się też o planach wejścia Versace na giełdę. 

Dom mody posiada obecnie 93 sklepy na całym świecie, w tym 66 sklepów oferujących główną, najbardziej ekskluzywną linię. Ponad 40 procent przychodów generują sklepy w Azji. Sprzedaż systematycznie rośnie (wzrosty o 7 procent zanotowała nawet Europa, która we Włoszech i Hiszpanii zmaga się z kryzysem) i firma z optymizmem patrzy w przyszłość. O silnej presji i pilnych potrzebach finansowych nie ma więc raczej mowy. To rozmowy dotyczące możliwości dalszego i zdecydowanego rozwoju firmy. 

Większość rodzinnych biznesów na rynku luksusowej mody zostaje wchłonięta przez potężne koncerny, które w zamian oferują rozwój pozwalający zmierzyć się z konkurencją, a często zwyczajnie są jedynym gwarantem przetrwania. Włochom - w przeciwieństwie do Francuzów, którzy mają aż dwóch wielkich graczy: LVMH i Kering - nie udało się stworzyć silnej grupy skupiającej słynne, luksusowe marki Italii, które powoli i systematycznie trafiają w obce ręce. W którą stronę zdecyduje się pójść rodzina Versace, przekonamy się zapewne w najbliższych miesiącach.   

Zobacz także jesienno-zimową kolekcję Versace oraz lookbook Atelier Versace z Kasią Struss.

AW

Versace na sprzedaż?

Allegra Versace

  • Versace na sprzedaż?
  • Versace na sprzedaż?
  • Versace na sprzedaż?
  • Versace na sprzedaż?