The Guardian, Madonna i UE bronią Pussy Riot

0 Komentarzy
8 Zdjęć
Środa, 22-08-2012

Kolejni stanęli w obronie Pussy Riot. Dziewczynom pomógł m.in. brytyjski „The Guardian”, przygotowując klip do ich nowego singla „Putin Lights Up the Fires”. Stronę moskiewskiego sądu, który skazał w piątek trzy członkinie zespołu na dwa lata łagru za „chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną” (jak zostało przez prokuraturę określone wykonanie utworu „Bogurodzico, przegoń Putina” w moskiewskiej cerkwi Chrystusa Zbawiciela), zaatakowali hakerzy.

- Ja i wielu innych takich jak ja, wierzących w wolność słowa, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by wesprzeć was oraz ideę wolności artystycznej - ogłosił jeszcze przed wyrokiem w komunikacie do Pussy Riot muzyk Paul McCartney.

W obronie artystek stanęła także Bjork. - Rosyjskie władze powinny im pozwolić wrócić do domów, rodzin i dzieci. Sama chętnie zaprosiłabym Pussy Riot na scenę, by wykonać wspólnie piosenkę poświęconą sprawiedliwości - napisała na Facebooku.

Swoje wsparcie dla dziewczyn z Pussy Riot wyrazili też m.in. muzycy z Red Hot Chili Peppers, Faith No More, Sting, a przede wszystkim Madonna (o czym informowaliśmy TUTAJ http://www.luxlux.pl/artykul/madonna-w-obronie-pussy-riot-22930 ), która najpierw głos zabrała na swoim koncercie w Moskwie, a po wyroku na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowała oświadczenie.

- Wyrok jest zbyt okrutny i niehumanitarny. Wzywam wszystkich, którzy kochają wolność do potępienia tego niesprawiedliwego wyroku. Apeluję do artystów na całym świecie, by zaprotestowali przeciwko tej parodii. Dziewczyny spędziły już wystarczająco dużo czasu w areszcie. Apeluję do wszystkich Rosjan, by wypuścili Pussy Riot na wolność - czytamy w oświadczeniu.

O wolność dla Pussy Riot walczą także internauci i demonstranci. Po ogłoszeniu wyroku, w kolorowych kominiarkach na wzór tych noszonych przez więzione artystki, manifestowali pod rosyjskimi ambasadami w europejskich miastach. Sprawa nie przeszła bez echa ani wśród członków Amnesty Intenational, ani przedstawicieli instytucji UE, oczekujących uchylenia wyroku.

Wygląda na to, że to nie koniec sprawy. Rosyjski wymiar sprawiedliwości nie tylko nie zamierza uwolnić dziewczyn, ale wszczął kolejne postępowanie. Przed sąd pragnie doprowadzić pozostałe członkinie Pussy Riot, które wcześniej nie zostały zidentyfikowane.

Grupa wsparcia Pussy Riot http://freepussyriot.org/

MM