Sushi tuczy bardziej niż frytki?

63 Komentarze
4 Zdjęcia
Czwartek, 14-03-2013

Nie takie zdrowe, jak się wszystkim wydaje. Dostępne i w knajpach, i marketach, dostarcza dużo więcej kalorii niż się powszechnie uważa. Tym samym upada mit sushi jako posiłku dietetycznego. Czy przepadające za sushi Victoria Beckham i Keira Knightley nadal będą jego wielkimi fankami?

Mity na temat sushi obala w swojej książce „Eat To Love, Eat To Win” dietetyczka Rachel Beller. Jak twierdzi, jedzenie sushi na lunch może być jednoznaczne z przedawkowaniem kalorii oraz węglowodanów. Rolka sushi ma od 290 do 350 kalorii. Biorąc pod uwagę, że średnio zjada się ich okolo 2 lub nawet 3, sushi jest równie, a nawet bardziej kalorycznym posiłkiem niż Big Mac i małe frytki.

Sushi jest też bogate w węglowodany – jeden krążek zawiera ich tyle, co od 2,5 do 4 kromek chleba. Niestety jest za to ubogie w białko, ponieważ w każdym krążku jest zaledwie 5 gram ryby. O wiele więcej w nim białego ryżu, który po przetworzeniu pozbawiony jest witamin, minerałów i błonnika. Jak dodała dietetyczka, zawiera też dużo soli, która spożywana w nadmiarze prowadzić może do chorób serca i udaru mózgu.

Choć sushi przestaje się cieszyć dobrą sławą, nie oznacza to, że trzeba rezygnować z surowych ryb. Zdrowszą alternatywą może być sashimi z tuńczyka lub łososia – bogatsze w białko, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy. Jak sądzicie, czy sashimi podawane w formie płatków wyprze sushi z restauracji?

MM

Sushi tuczy bardziej niż frytki?

Nie takie zdrowe, jak się wszystkim wydaje

 • Sushi tuczy bardziej niż frytki?
 • Sushi tuczy bardziej niż frytki?
 • Sushi tuczy bardziej niż frytki?
 • Sushi tuczy bardziej niż frytki?
 • Czw., 14-03-2013 Gość
  za dobrze się sprzedaje to trzeba skrytykować? Nikt mi nie wmówi, że lepiej zjeść hamburgera i frytasy zamiast kilku nigiri lib maki...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-03-2013 Gość
  Naiwniacy. Sushi ma pełno węglowodanów, stanowią 90% jego składu. Oczywiście, że tuczy. Nikt od ryżu nie utył? Hahaha organizm nie odróżnia kalorii z ryżu od kalorii z popcornu. Jedno i drugie to wysoko węglowodanowe ziarno. Chcecie to jedzcie tylko wiedzcie, że to tuczy was nie mniej niż równie wysokokaloryczne frytki. Najmniej tuczące są nieprzetworzone warzywa i chude mięso.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-03-2013 Gość
  Wszystkim można się utuczyć, a sushi tuczy to widać po Figurskim, aż mu piersi urosły
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-03-2013 Gość
  Jedna rolka, nie wazy wiecej niz 20 - 30g. Nawet gdyby sie skladala z samego tluszczu to mialaby 30*9kcal = 270kcal. A wiadomo, ze sushi to nie kostka masla. Pol inteligent to pisal.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-03-2013 Mechanoff
  Znowu coś ktoś usłyszał ale połowy nie dosłyszał a reszty nie zrozumiał. Kaloryczność ryżu to ok 350 kal / 100 g suchego ryżu i ok 140 kcal/ 100 g w przypadku gotowanego. Czyli żeby wspomniany "krążek" sushi miał 350 kcal musiał by zawierać ok 250 g ryżu. Nie wiem jak pan pismak który popełnił to arcydzieło ale ja ćwierć kilowej kuli ryżu na raz do gęby nie zmieszczę i na pewno nie zjem takich kulek "kilka". Być może pismakowi chodziło o kalorie, nie kilo kalorie, (cal nie kcal) czyli jednostkę energii 1000 razy mniejszą, ale wtedy przykład z chlebem nijak się ma do rzeczy, bo energetyczność przeciętnej kromki chleba to faktycznie około 100 kcal.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-03-2013 mark II
  Jezu , a co złego w węglowodanach??? tylko białko??? Jeść trzeba z głową , a nie żreć i lamentować , to przez węglowodany utyłem jak prosię
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-03-2013 wrazliwa
  Ja i tak tego nie jadam wole frytki heheh:"P
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-03-2013 Gość
  Ktoś widział otyłego Japończyka
  A Amerykanina
  Tylko jest jedno ale ze to musi być prawdziwe
  a nie sklepowe pakowane po 6
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-03-2013 Gość
  Jak JEDEN krążek sushi może mieć 350-400 kcal? Jest to absurdalne założenie albo błąd tłumacza. Sprawdziłam kilka gotowych opakowań. Jeden krążek ma maksymalnie 80 kcal. Tyle, ile podaliście może nieść ze sobą cały set sushi, nie natomiast jeden kawałek. Litości.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-03-2013 gosc
  hehe takie bzdety tylko w pl pisza zeby ludzie dalej jedli pasztet z kilka zlotych i parowki by nie musieli dac zarobkow wedlug norm uni europejskich XDXD
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3 4 5 ... 7