Przewodnik konesera: Trufle - Mozart wśród grzybów

2 Komentarze
8 Zdjęć
Poniedziałek, 17-09-2012

Kuchnia włoska utożsamiana jest ze spaghetti i pizzą, choć Włochy jako kraj nazywany jest wśród mistrzów kuchni także „zagłębiem truflowym”. W wybranych regionach, jak np. w Piemoncie, prym wiodą bowiem dania bardziej wykwintne. Rosnące tam białe trufle trafiają do carpaccio czy makaronu.

Tajemniczy smak tych grzybów dla wielu wciąż stanowi zagadkę. Nieznane są im ich smaki, zapachy ani gatunki. Tych naliczono się około 100, ale przyjęło się wyróżniać kilka podstawowych odmian, z których większość rośnie właśnie we Włoszech. Trufla biała o intensywnym zapachu pochodzi z wcześniej wspomnianego Piemontu, trufla czarna (znana jako Black Diamond) z Umbrii.

Włoski kompozytor Gioacchino Rossini trufle nazywał „Mozartem wśród grzybów”. Nic dziwnego, że Piemont stał się celem podróżnych zarówno znanych kucharzy, jak i dziesiątek tysięcy turystów. Konkretnie zmierzają oni do miasta Alba. Tam jesienią odbywają się targi poświęcone truflom. Szczegóły na temat imprezy znajdziecie TU. http://www.fieradeltartufo.org/

Trufle są też przedmiotem wielu aukcji. Cenowa rozbieżność jest spora - od 500 do 130 tys. Euro. Jednak za dużo mniejsze pieniądze można kupić dania truflowe, bo należy pamiętać, że trufle są używane głównie jako przyprawa - w postaci np. pasty lub oliwy, dodawanej choćby do mięs.

Trufle w sklepach internetowych:

Makaron z truflami, cena 28zł / 250g dostępny TU
Gnocchi z truflami, cena 106zł / 1kg dostępne TU
Trufle białe w całości, cena 333zł / 40g dostępne TUTrufla czarna letnia w całości, cena 95zł / 50g dostępna TU Oliwa z dodatkiem wyciągu z czarnej trufli, cena 55zł / 250 ml dostępna TU

MM

  • Pn., 17-09-2012 Gość
    Fettucini z truflami i maslem- przepyszne! ;)
    Odpowiedz Zgłoś
  • Śr., 19-09-2012 Gość
    Risotto truflowe na bialym winie mniam:)
    Odpowiedz Zgłoś