Przewodnik konesera: Aceto Balsamico Tradizionale

3 Komentarze
12 Zdjęć
Niedziela, 18-11-2012

Ten prawdziwy i najszlachetniejszy nie ma nic wspólnego z produktem, który można kupić w supermarkecie, nawet jeśli na etykietce napisane jest, że to ocet z Modeny. W sprzedaży jest bardzo dużo podróbek, które smakiem, konsystencją i aromatem nie dorównują oryginałowi.

Najlepszy Aceto Balsamico Tradizionale produkuje się właśnie we włoskiej Modenie lub regionie Emilia-Romania. Wytwarzany jest on zgodnie z pradawnymi recepturami opracowanymi jeszcze w średniowieczu. Na początku, ze względu na swoje cudowne właściwości, stosowany był w medycynie. Dopiero potem odkryto jego przydatność w gastronomii.

Najlepszy ocet produkuje się z późnego zbioru białych winogron Trebbiano, które następnie gotuje się aż uzyskają odpowiednią konsystencję. Ciesz umieszcza się w beczkach, gdzie przekształca się w swoistego rodzaju gęsty, ciemny, słodkawy syrop.

Ceny ABT dochodzą nawet do 200 dolarów za 100-mililitrową butelkę. Dlaczego tak dużo? Ocet musi dojrzewać w beczce co najmniej 12 lat. Idealny smak osiąga jednak dopiero po 25 latach leżakowania.

EM