Paryżanki w spodniach już legalnie

3 Komentarze
4 Zdjęcia
Piątek, 08-02-2013

Jakkolwiek by go nie określić – dziwny, martwy czy archaiczny – zakaz noszenia spodni przez Paryżanki został zniesiony. Jak stwierdziła Najat Vallaud-Belkacem, francuska minister ds. kobiet, miejscem odpowiednim dla rozporządzenia zakazującego kobietom ubierać spodnie jest w muzeum. Ministerstwo zniosło je w ubiegłym tygodniu.

Zakazem noszenia spodni przez Paryżanki skutkowała rewolucja francuska, zakończona w 1799 roku. Jak widać, panie wtedy niezupełnie dopięły swego i na zniesienie dyskryminującego je przepisu musiały czekać ponad 200 lat. Jak wiele to zmieni? Biorąc pod uwagę fakt, że zakaz był praktycznie martwy, a wprowadzone właśnie zmiany nie obejmują żądań pracodawców – wcale nie tak dużo.

Przepisy zostały zmodyfikowane na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy kobietom zezwolono noszenie spodni podczas jazdy konno oraz na rowerze. Obowiązek ubiegania się o zgodę, jeśli chciały one ubierać się podobnie do mężczyzn w innych sytuacjach, został utrzymany. To właśnie o jego zasadność pytał w ubiegłym roku senator Alain Houpert. Sprawa nie została uznana za priorytetową i rozpatrzenia doczekała się dopiero teraz.

Jednak, żeby nie było tak kolorowo, zmiany wprowadzone 31 stycznia nie dotyczą kodeksu pracy. Jeśli pracodawcy wymagają od kobiet noszenia spódnic i odpowiednio swój wymóg uzasadnią, mają do tego pełne prawo. Zakaz noszenia spodni miał dawniej utrudnić kobietom dostęp na pewne stanowiska. Bezsprzecznie, jak zauważyło samo Ministerstwo ds. Praw Kobiet, łamał zasady konstytucji, stanowiące o równości kobiet i mężczyzn.

Zniesienie zakazu nastąpiło 31 stycznia. Od tej pory Paryżanki mogą nosi spodnie bez obaw, że grozi im za to areszt. Na uwadze nadal muszą mieć za to służbowy dress code. To, że archaiczne rozporządzenie przestało obowiązywać, nie oznacza bowiem, że nie grożą im sankcje ze strony szefa.

MM

Paryżanki w spodniach już legalnie

Ministerstwo ds. Praw Kobiet zniosło zakaz noszenia spodni przez Paryżanki

  • Paryżanki w spodniach już legalnie
  • Paryżanki w spodniach już legalnie
  • Paryżanki w spodniach już legalnie
  • Paryżanki w spodniach już legalnie