Opony zimowe: snobizm czy konieczność?

18 Komentarzy
1 Zdjęcie
Wtorek, 01-10-2013

Na temat zmiany opon z letnich na zimowe (i odwrotnie) zdania są mocno podzielone. Ci, którzy swoich aut zimą używają sporadycznie są raczej niechętni do wydawania pieniędzy na dodatkowy komplet opon i usługę ich wymiany w serwisie – tymczasem to właśnie takie osoby najczęściej są ofiarami lub powodują większe lub mniejsze stłuczki. Specjaliści zgodnie twierdzą, że wielu wypadków udałoby się uniknąć, gdyby tylko kierowcy lepiej przygotowali siebie i swoje auta do panujących zimą warunków.

Na szczęście świadomość różnic w działaniu opon letnich i zimowych jest coraz większa. Z tego też względu większość producentów rezygnuje z produkcji popularnych niegdyś tzw. opon wielosezonowych. Kiedy należy zmienić opony? Teoria głosi, że przy temperaturach spadających poniżej 7 stopni C należy rozważyć założenie opon zimowych – opady śniegu, czy oblodzenie nie są więc jedynym warunkiem. Ponadto opona, aby zachować przyczepność, powinna posiadać przynamniej 4 mm bieżnika i mieć zachowane odpowiednie ciśnienie (według zaleceń producenta), kontrolowane przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Oczywiście najlepsze i najbardziej zadbane opony nie zastąpią ostrożności i zdrowego rozsądku na drodze, ale jesteśmy ciekawi, czy wy stosujecie się do tych zasad i zawsze zmieniacie opony na zimę?

AG

 • Śr., 02-10-2013 Gość
  For money!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 02-10-2013 Gość
  For money!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 03-10-2013 iiii
  Gość (Wt., 01-10-2013) napisał:

  Gość (Wt., 01-10-2013) napisał:

  A jednak - w grudniu widuje się oszczędnych debili, którzy ślizgają się od krawędzi do krawędzi drogi w nietanich autach i na oponach letnich. Temat głupoty kierowców jest zawsze aktualny.

  a to ciekawe, bo statystycznie przy sniegu i oblodzeniu wiecej jest powaznych wypadkow na zimowkach - kierowcy mysla, ze jak zmienia opony to moga jezdzic tak samo jak w cieplych sezonach. a moze ci na letnich boja sie wtedy wyjezdzac z garazow? w kazdym razie takie sa statystyki ;)


  Statystyki są takie, że najwięcej wypadków zdarza się w sezonie letnim
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 08-10-2013 Ed.
  Warto zainwetować ;). A poza tym po co jeździć na wulkanizację z wymianą, jak w kilkanascie min mozna to zrobić samemu ;).

  Chyba, że ma sie nie wyważony sprzęt i chce się jeszcze dorzucic geometrie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 11-10-2013 www.motohurt.com
  Www.motohurt.com
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 12-10-2013 Autentyczniewrednababa
  taki odgrzany kotlet co nieco
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 14-10-2013 Gość
  co się stało???? gdzie nowe artykuły???
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 20-10-2013 Kali
  Jak ktoś jeździ w mieście, to rzeczywiście opony zimowe bywają zbędne. Lepiej kupić całoroczne.
  Odpowiedz Zgłoś
1 2