Na temat zmiany opon z letnich na zimowe (i odwrotnie) zdania są mocno podzielone. Ci, którzy swoich aut zimą używają sporadycznie są raczej niechętni do wydawania pieniędzy na dodatkowy komplet opon i usługę ich wymiany w serwisie – tymczasem to właśnie takie osoby najczęściej są ofiarami lub powodują większe lub mniejsze stłuczki. Specjaliści zgodnie twierdzą, że wielu wypadków udałoby się uniknąć, gdyby tylko kierowcy lepiej przygotowali siebie i swoje auta do panujących zimą warunków.
Na szczęście świadomość różnic w działaniu opon letnich i zimowych jest coraz większa. Z tego też względu większość producentów rezygnuje z produkcji popularnych niegdyś tzw. opon wielosezonowych. Kiedy należy zmienić opony? Teoria głosi, że przy temperaturach spadających poniżej 7 stopni C należy rozważyć założenie opon zimowych – opady śniegu, czy oblodzenie nie są więc jedynym warunkiem. Ponadto opona, aby zachować przyczepność, powinna posiadać przynamniej 4 mm bieżnika i mieć zachowane odpowiednie ciśnienie (według zaleceń producenta), kontrolowane przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Oczywiście najlepsze i najbardziej zadbane opony nie zastąpią ostrożności i zdrowego rozsądku na drodze, ale jesteśmy ciekawi, czy wy stosujecie się do tych zasad i zawsze zmieniacie opony na zimę?
AG