Nowy trend: upcykling mebli

2 Komentarze
24 Zdjęcia
Piątek, 19-10-2012

Recykling coraz głębiej tkwi w świadomości ludzi. Kiedy dzieciom od małego tłumaczy się jego ideę, na arenie rozwija się nowy, podobny trend – upcykling. W skrócie jest to odtwarzanie starych rzeczy, które daje możliwości biznesowe i artystyczne, ale jego nadrzędnym celem jest ochrona środowiska. Z grona rzeczy poddawanych upcyklingowi do najpopularniejszych należą meble.

Efektem upcyklingu mebli mogą być elementy dekoracyjne, np. do postawienia w salonie. Głównie jednak, dzięki ich odnowieniu i dodaniu nowych materiałów, powstają nowe meble: krzesła, komody, kanapy. Jako, że nie są produkowane masowo, bywają traktowane jako dzieła sztuki. Ich właściciele zyskują coś rzadko spotykanego lub wręcz jedynego w swoim rodzaju.

Upcykling jako ekologiczny trend rozwijający się w Europie i USA, nie jest absolutną nowością. Malowanie zużytych mebli pamiętają zazwyczaj nasi dziadkowie, a nawet rodzice. Istnieje jednak różnica między samodzielnie pomalowanymi szafami czy stolikami, a oddanymi do studia artystycznego. Upcykling jest bowiem polem do popisu właśnie dla artystów.

Tam, gdzie zwykle widzimy bezużyteczne meble, Thomas Wold prowadzący studio w Berkeley, widzi materiał do własnych instalacji. Odzyskane drewno, drzwi, szuflady i całe szafy zyskują w jego pracowni nowe (i bardzo kolorowe) życie. Z połamanych mebli i zużytych płyt drewnianych korzystają też Hannah Plumb i James Russel działający pod szyldem Jamesplumb. Ich instalacje trafiają do wnętrz sklepów i galerii.

Już w 2008 roku, jako utalentowany artysta i miłośnik upcyklingu, dał się poznań Zoe Murphy. Na wystawę w Londynie stworzył projekty łączące meble z połowy XX wieku z kolorowymi obrazami wydrukowanymi na jedwabiu. Murphy, jak i pozostali artyści, nadając meblom nowe życie, nie zapominają o ich funkcjonalności. Stworzone przez nich fotele i komody z powodzeniem mogą trafiać do domów, zarówno do wymagających osób, jak i ceniących sobie prostotę.

MM

  • Pt., 19-10-2012 Gość
    podziwiam kreatywnosc! magia!
    Odpowiedz Zgłoś
  • Śr., 24-10-2012 Nika
    styl dla kreatywnych i mających sporo wolnego czasu ludzi, tym którzy nie zajmują się tym zawodowo pozostaje kupno takich mebli za ciężkie pieniądze
    Odpowiedz Zgłoś