Nowa dieta Brytyjczyków przebije Dukana?

22 Komentarze
8 Zdjęć
Środa, 21-11-2012

Pomoże żyć dłużej, zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i oczywiście schudnąć. To zalety nowej diety, która zdaniem Mimi Spencer piszącej dla „The Times” będzie najgłośniejszą od czasów Dukana.

Po emisji na antenie BBC programu „Eat, Fast & Live Longer” Michael'a Mosley'a w dziedzinie odchudzania nastała nowa moda. Brytyjczycy masowo stosują system 5:2, nazywany przerywaną głodówką.

Na czym polega dieta 5:2? Jak wskazuje na to sama nazwa, przez pięć dni można jeść, co nam się żywnie podoba, włączając w to słodycze i słone przekąski. Przez następne dwa dni dzienną dawkę kalorii należy ograniczyć do 500 w przypadku kobiet lub 600, jeśli jest się mężczyzną. Nie jest to jeszcze post, ale niewiele do niego brakuje. Można spożyć wtedy np. kanapkę i jabłko, zupę z brokułów i kawę czy pieczonego dorsza w sosie pomidorowym.

Przerywana głodówka przypadła do gustu miłośników fast foodów i osobom, którym szkoda czasu na przygotowanie dobrego i skutecznego w odchudzaniu jadłospisu, a tym bardziej jego stosowanie. Czy jest ona jednak wskazana dla wszystkich? Z pewnością nie powinny stosować jej osoby chore na cukrzycę ani mające skłonność do przesady. Przy jej stosowaniu pojawia się ryzyko zachorowania na bulimię lub anoreksję.

Nie można ani przesadzać z obżarstwem przez pięć dni ani z głodówką, która bywa przeciągana na kolejne dni, zamiast kończona po dwóch dniach. Nie bez znaczenia jest też to, co spożywane jest w ciągu pięciu dni pozbawionych ograniczeń. Jeśli ktoś postawi na posiłki tylko i wyłącznie wysokokaloryczne, przez dwa dni zdąży pozbyć się jedynie nadmiaru wody. Możliwe są także wahania nastroju. Przejedzenie nie sprzyja koncentracji w pracy, a głodówka utrudnia weekendowy odpoczynek.

Brytyjczycy są jednak przekonani nie tylko o skuteczności diety (można schudnąć nawet 6 kg w jeden miesiąc), ale także o jej pozytywnym wpływie na zdrowie. Dwudniowa głodówka ma wspomóc regenerację organizmu, spowolnić proces starzenia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Mimo to dietę stosuje się na własną odpowiedzialność. Długookresowe skutki jej stosowania są, póki co, niezbadaną przez lekarzy zagadką. Jej szanse na przebicie popularnością diety Dukana są jednak jak najbardziej realne.

MM

 • Śr., 21-11-2012 Samaryt
  Wszyscy wierzący poszczą w piątek -nic nowego ( ciekawe tylko czy rzeczywiście poszczą ) ...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  poszczą poszczą , spoko ! tylko bachorki nasze nie chcą (((( ale cóż .... zmuszac nie ma co , pozdro
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  post w piątek dotyczy tylko i wyłącznie posiłków mięsnych :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  Kolejny bzdet, nie można propagować żarcia fast foodu i słodyczy pod żadną postacią. I znowu jakiś szarlatan pokroju Dukana nachapie się kasy na ludzkiej głupocie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu.
  Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Uzi
  Bezsens. To nie lepiej jeść zdrowo i w odpowiednich ilościach przez cały tydzień? Uważajcie, że ludzie, którzy będą przez 5 dni w tygodniu wpieprzać jak świnia wszystko, co nawinie im się pod rękę, dadzą radę bez tego wytrzymać dwa pozostałe dni w tygodniu. Schudłam 30kg na Dukanie. Od pół roku nie jestem już na diecie, nie przytyłam, nie mam złych wyników i czuję się świetnie. Ale trzeba się pilnować i mimo wszystko zrezygnować z pewnych rzeczy. Ale od czasu do czasu zdarza mi się zgrzeszyć w końcu każdy z nas jest człowiekiem. Ale nie widzę siebie osobiście żrącej gigantyczne ilości czekolady, hamburgerów i innych wysokokalorycznych potraw a wstrzymującą się przez dwa dni w tygodniu. Tak się nie da.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  Można spożyć wtedy np. kanapkę i jabłko, zupę z brokułów i kawę czy pieczonego dorsza w sosie pomidorowym.
  Toż to obżarstwo!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  a wystarczy mieć kasę i przejść na ichtowege - ryby, warzywa, żadnego miesnego syfu, dużo senchy
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  Samaryt (Śr., 21-11-2012) napisał:

  Wszyscy wierzący poszczą w piątek -nic nowego ( ciekawe tylko czy rzeczywiście poszczą ) ...

  W co wierzący? Bo kaady w coś wierzy.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  Dla mnie dieta to zbalansowany i bardzo skrupulatnie przemyslany styl odzywiania sie a nie zasada: 5 dni nachap sie cegokolwiek i 2 dni nie jedz nic!Jednak UK lubi rozwiazanie dla debili!
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3