Najlepsze marki: Christian Dior

0 Komentarzy
32 Zdjęcia
Niedziela, 21-10-2012

Zamiast przepychu minimalizm - kolekcje Diora wkraczają w nową epokę. Nowy projektant marki Raf Simons zaprezentował już kolekcję ready-to-wear. Po pokazie nikt nie ma wątpliwości: dom mody Dior odważnie patrzy w przyszłość, ale rezygnuje z dzieł sztuki, jakimi były prace zwolnionego w 2011 roku Johna Galliano.

Dom mody założony został w 1946 r. w Paryżu. Christian Dior szybko zdobył finansowanie swojej działalności. Dzięki inwestycji Marcela Boussaca w markę Dior mógł zatrudnić kilkudziesięciu pracowników i przyspieszyć pracę nad kolekcją. Ta, ochrzczona mianem „New Look”, zaprezentowana została w 1947 roku, uznawanym za datę początkową w historii domu mody.

W niedługim czasie powstały też perfumy Miss Dior. Na początku lat 50. logo Diora zaczęło pokazywać się na takich akcesoriach, jak biżuteria, szaliki czy torebki. Christian Dior zdążył jeszcze wydać książkę, pracować nad kostiumami filmowymi i wypromować markę tak, by jej siła doceniana była w środowisku międzynarodowym. Zmarł w 1957 roku.

Następca Diora, młody Yves Saint Laurent do 1960 roku tworzył odważne kolekcje, dzięki którym po uporaniu się z problemami osobistymi mógł założyć własny dom mody. W kolejnych latach stery dyrektora artystycznego przejmowali kolejni projektanci, do portfolio zaczęły trafiać kolekcje dla dzieci, projekty z dzianiny, ubrania dla mężczyzn, futra oraz zegarki.

Pod koniec lat 70. marka trafiła w ręce Willot Group, a w 1984 r. - Bernarda Arnaulta. Jedną z jego bardziej kontrowersyjnych decyzji było wyznaczenie na stanowisko głównego projektanta Johna Galliano, który ubiegłego roku z powodu wygłoszenia rasistowskich i antysemickich uwag, musiał pożegnać się z Diorem. Zafascynowany historią i stylem ulicy tworzył kolekcje niepowtarzalne, wysoko podnosząc poprzeczkę swojemu następcy.

Ubrania Diora, mimo awangardowości, zawsze były eleganckie. Pierwsza kolekcja wzbudziła podziw dzięki spódnicom z bardzo wąską talią. Następca Christiana Diora postawił na spódnice w kształcie trapezu. Prawdziwą potęgę stanowią jednak kosmetyki, perfumy i dodatki. Do kultowych modeli marki należą torebki Lady Dior i Saddle Bag. Pierwszą z nich wypromowała sama księżna Diana. Rzeczy Diora ubóstwia obecnie królowa popu Madonna, ale też gwiazdy kina: Nicole Kidman i Gwyneth Paltrow.

Marka, która swoją produkcję wciąż skupia w Europie (głównie we Francji i Włoszech) stawia na nowoczesność, jednak zawsze uważana była za awangardową. Kolejni projektanci:  Christian Dior, Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferre oraz John Galliano, wnieśli w nią swoje wizje, odmienne od tych, jakimi kieruje się Raf Simons. Czy nowy dyrektor artystyczny dostatecznie zadba o wizerunek Diora? Pierwsze kolekcje już pokazał, wkrótce okaże się więc, czy nowy projektant zdał sprawdzian

Pełnych kolekcji Diora na próżno szukać w sklepach internetowych. Po wymarzoną torebkę czy garnitur pozostaje udać się do najbliższego butiku znajdującego się w Berlinie.

http://www.dior.com

MM