Mobilność i moda – znak naszych czasów

1 Komentarz
1 Zdjęcie
Poniedziałek, 10-12-2012

Z jednej strony uzależnienie od urządzeń mobilnych i byciem on-line bez przerwy, z drugiej podążanie za trendami modowymi – tak prezentuje się człowiek XXI wieku. Łączy on jedno i drugie, wprowadzając w życie tak modną i potrzebną ostatnio wielozadaniowość. Ta wymagana jest i od ludzi, uczących się jak najlepszej koordynacji działań, i od urządzeń, które mają mu w tym pomóc.

Smartphony i iPady w modzie można nazwać mobilnymi agentami do zadań specjalnych. Telefony służą oczywiście do telefonowania i kontaktowania się z przyjaciółmi poprzez SMS-y, e-maile czy Facebook, ale urządzenia mobilne w modzie stają przed nowymi zadaniami. Sklepy on-line uruchamiają aplikacje pozwalające śledzić aktualne trendy, natomiast PayPal rozwija usługę umożliwiającą dokonywanie płatności.

Mobilność jest znakiem naszych czasów. Wraz z rozwojem urządzeń i aplikacji mobilnych, rozszerza się także sieć sklepów stacjonarnych, wprowadzających do swoich butików rozmaite technologiczne gadżety : ekrany, na których odtwarzane są filmy z pokazów mody, ekrany dotykowe pozwalające przeglądać kolekcje i interaktywne witryny sklepowe służące pieszym do robienia zakupów.

Do mobilnej kultury dostosowują się także modowe marki. I nie chodzi tu tylko o prowadzenie oficjalnych stron internetowych czy sklepów on-line, ale wprowadzanie konkretnych trendów w modzie. Przykładem są małe kieszonki do telefonów przyszywane bluzkom i swetrom oraz rękawiczki bez palców, a konkretnie odsłaniające palec wskazujący oraz kciuk potrzebne w obsłudze smartphone'ów. Kieszonki wewnątrz marynarki i kurtki zapewne też nie będą służyć chowaniu portfela, a smartphone'a, który będzie dokumentem tożsamości, telefonem i kartą płatniczą.

Nowe technologie, a właściwie każda wprowadzona nowinka jest kolejnym krokiem w przyszłość. Można bawić się w wizjonera i przewidywać, że zakupy będzie się robić z domu lub ulicy, a nie w sklepach, że nie będzie się niczego przymierzać, a na wybiegach prezentowane będą zamiast torebek na zakupy – etui do urządzeń mobilnych. Bo i po co właściwie torebka, skoro wszystko zmieścić ma się w jednym, małym gadżecie?

Ale każdy medal ma dwie strony. Na początku XXI wieku w Polsce miały istnieć wielkie aglomeracje i drapacze chmur na każdym kroku. Przewidywania nie ziściły się, może i tym razem się nie ziszczą?

MM