Kolejna pakt o ochronie modelek

1 Komentarz
4 Zdjęcia
Czwartek, 11-04-2013

Kolejny projekt mający chronić modelki i poprawić warunki ich pracy. Tym razem godne traktowanie swoich pracodawców deklaruje brytyjski Vogue. Inicjatywa piękna, tylko czy tym razem ustalenia będą przestrzegane, czy to kolejna akcja mająca poprawić wizerunek bezwzględnej branży mody?

Autorem ustawy ochronnej jest Equity, związek zawodowy reprezentujący między innymi aktorów. Umowa dość szczegółowo precyzuje warunki w jakich pracują modelki zatrudniane przez Vogue. Ich dzień pracy nie powinien przekraczać 10 godzin. Pracodawca ma obowiązek zadbać o transport, a temperaturę na planie zdjęciowym dostosować do prezentowanych ubrań. Opisano także warunki lokalizacyjne, czyli dostęp do przebieralni i wyżywienia. Wraca kwestia angażu modelek poniżej 16 roku życia i kontekstu, w którym występują. Wszelkie rozbierane zdjęcia muszą być wcześniej szczegółowo omówione i zaakceptowane. 

Podpisanie umowy jest kolejną - po tak zwanej „Health Initiative” – próbą zwrócenia uwagi na problem traktowania modelek i jednoczesną obietnicą ich ochrony. Wtedy chodziło o zdrowy tryb życia i odpowiadający mu wizerunek kobiecego ciała. Obiecywano nie zatrudniać dziewcząt poniżej 16 roku życia i tych, których zbyt szczupła sylwetka mogłaby sugerować chorobowe kłopoty z odżywianiem. Problem w tym, że podpisane przez wszystkie edycje magazynu Vogue zobowiązania i ustalenia w kilka tygodni później łamał sam Vogue. Jak będzie tym razem czas pokaże? Razem z Equity mamy nadzieję, że brytyjski magazyn wytrwa w postanowieniu i będzie przykładem dla kolejnych tytułów.

AW

Kolejna pakt o ochronie modelek

Brytyjski Vogue obiecuje chronić zatrudniane modelki i dbać o warunki ich pracy

  • Kolejna pakt o ochronie modelek
  • Kolejna pakt o ochronie modelek
  • Kolejna pakt o ochronie modelek
  • Kolejna pakt o ochronie modelek