Cel podróży - zorza polarna

5 Komentarzy
16 Zdjęć
Niedziela, 30-09-2012

Jesień i zima, z uwagi na wilgotność i temperaturę, skłaniają ludzi do wakacji w ciepłych krajach. Jednak nie wszyscy urlopujący w tym terminie wybierają plażowanie. Jak zauważono w Norwegii, w tym czasie popularne stało się wśród turystów podziwianie zorzy polarnej. Ten cel podróży obierają sobie głównie Brytyjczycy, którzy do Skandynawii mają dość blisko.

Bieżący i przyszły rok to maksimum aktywności Słońca. A to właśnie po rozbłyskach słonecznych powstaje zorze. Dlatego ta jesień na wycieczkę do Norwegii, gdzie z największym prawdopodobieństwem uda się turystom podziwiać zorzę polarną, jest najlepszym terminem. Tym bardziej, że zorze polarne widoczne są głównie późną jesienią.

Jeżeli wyjazd do Norwegii wynika z chęci zobaczenia zorzy polarnej, najlepiej wybrać północną część kraju. Najłatwiej zobaczyć ją na Lofotach. Nie bez znaczenia jest też wtedy światło, dlatego podziwianie zorzy przy pełni Księżyca lub z mocno oświetlonego portu jest stratą czasu. Doskonałą alternatywą jest noc na statku linii Hurtigruten.

W październiku tego roku (oraz w styczniu, marcu, wrześniu i listopadzie 2013 r.) można wybrać się w rejs Astronomical Voyage. Podziwianie nocnego nieba z pokładu statku połączone jest podczas tego rejsu z wykładami na temat zórz. Do wyboru jest jednak wiele więcej wycieczek – wszystkie połączone z podziwianiem norweskich zórz polarnych.

Aby swojej wiedzy na temat zórz nie ograniczać do tego, co zobaczy się na niebie, można też odwiedzić Polarlightcenter, czyli Centrum Zórz Polarnych w Laukviku. Organizowane tam odczyty uzupełniane są filmami i zdjęciami. Na dodatek istniejący tam sprzęt ułatwia określenie momentu pojawienia się zorzy. Gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne (bezchmurne niebo), pozostaje dołączyć do naukowców i wyruszyć do punktu obserwacyjnego.

Swoją podróż po zorze polarne najlepiej rozpocząć w Tromsø w północnej Norwegii. Dotarcie do miasta nie jest specjalnie trudne, ponieważ znajdujące się w okolicy lotnisko obsługuje loty m.in. z Oslo i Londynu.

Programy wycieczek morskich z zorzami polarnymi w pakiecie znajdziesz TU

MM

 • Niedz., 30-09-2012 Gość
  juz mam mokro
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 30-09-2012 sonia
  To juz blizej z UK na zorze jest do Islandii!!!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 01-10-2012 ktoś
  WEzme pod rozwage propozycję.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 02-10-2012 Gość
  zawsze chcialam zobaczyc, zdjecia wygladaja przepieknie, wiec na zywo musi robic niezapomniane wrazenie, gdzie znajde zorganizowane wyjazdy zebym mogla spelnic moje marzenie i zrobic takie zdjecie samodzielnie?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 03-10-2012 gość
  po prostu dech w piersiach zapiera..piękne!czytałam na zingtravel.pl ofertę wyjazdu właśnie na Islandię.muszę rozważyć tą ofertę, tym bardziej,że oprócz oglądania zorzy, którą mam nadzieję obejrzeć we wszystkich kolorach(choć najładniejsza jest zielona),cała wyprawa odbywa się jeepami!do tego zwiedzanie czyli wodospad Gullfoss, gejzer Geysir..nic tylko jechać :)
  Odpowiedz Zgłoś