Blisko pół miliona dolarów za sukienkę z Oz

0 Komentarzy
8 Zdjęć
Sobota, 17-11-2012

Aż 480 tys. dolarów kosztowała sukienka, jaką nosiła Judy Garland – odtwórczyni roli Dorotki Gale w „Czarnoksiężniku z Oz”. Za blisko pół miliona dolarów została sprzedana podczas aukcji w Beverly Hills. Nie wiadomo jednak, kto stał się jej nowym właścicielem.

Sukienka wykonana została przez Adriana Greenberga. Można by stwierdzić, że cenę podbiło jego nazwisko, bardziej prawdopodobna jest natomiast renoma samego filmu „Czarnoksiężnik z Oz”. W ubiegłym roku za 910 tys. dolarów na aukcji sprzedano podobny kostium, noszony przez Judy Garland podczas zdjęć testowych.

Kraciasta, biało-niebieska sukienka bez rękawów mimo upływu lat zachowała się w świetnym stanie. Film powstał w końcu w 1939 roku. Co więcej, kostium zmienił właściciela już po raz kolejny. W 2005 roku był przedmiotem licytacji w Londynie. Sprzedano go wtedy za cenę połowę niższą.

Podczas ostatniej aukcji w Los Angeles nabywców znalazły też inne kostiumy. Za 50 tys. dolarów sprzedana została fioletowa spódnica Marylin Monroe z planu „Rzeka bez powrotu”. Tyle samo kosztowała kurtka wyścigowa Steve'a McQueena. Za 38,4 tys. dolarów sprzedano sukienkę Julie Andrews noszoną na planie „Dźwięki muzyki”.

Jak widać, Hollywood wciąż jest w cenie. Na topie są też same licytacje, którym daleko do sprzedaży dzieł sztuki, a bliżej do rynku zbytu przedmiotów osobistych, jak w przypadku Biblii Elvisa Presleya lub listów miłosnych Micka Jaggera, czy właśnie filmowych rekwizytów.

MM