American Apparel na skraju bankructwa?

0 Komentarzy
1 Zdjęcie
Wtorek, 07-09-2010

American Apparel na skraju bankructwa?

Znana wszystkim wielbicielom podkoszulków oraz prowokacyjnych kampanii reklamowych firma American Apparel może już wkrótce zniknąć z rynku. Powodem są straty firmy, ale także kłopoty prawne jej właściciela.

Straty American Apparel wynoszą 120 milionów dolarów. Firma przyznaje się do strat w wysokości 30 milionów rocznie. W 279 sklepach na świecie obroty spadły o 16% rok do roku. To nie tylko złe wieści z matematycznego punktu widzenia – to także złamanie obietnicy złożonej przez American Apparel brytyjskiemu inwestorowi Lion Capital, który zasilił konto American Apparel 80 milionami dolarów pożyczki.

To jednak tylko jeden z problemów firmy. Jej założyciel, Dov Charney, od zawsze starał się wywołać zamieszanie wokół swojej firmy i swojej osoby – przyznawał się w wywiadach do romansów z pracownicami. Teraz to obraca się przeciwko niemu, bo co najmniej trzy kobiety pracujące w jego firmie poszły do sądu, domagając się zadośćuczynienia za molestowanie seksualne, którego ofiarami były. Obyło się bez rozpraw, bo doszło do zawarcia ugody we wszystkich trzech przypadkach – ale molestowanie seksualne to nie temat do żartów w USA.

Losy firmy są tym bardziej niepewne, że firma audytorska zajmująca się American Apparel zrezygnowała ze współpracy z uwagi na znalezienie nieścisłości w danych finansowych firmy. Może się to skończyć usunięciem American Apparel z notowań giełdy nowojorskiej, a to będzie czytelnym sygnałem dla akcjonariuszy.

MW