10 rzeczy, które warto wiedzieć o wypożyczaniu auta za granicą

1 Komentarz
8 Zdjęć
Czwartek, 05-07-2012

Własne cztery kółka wielu zakątkach świata to najlepszy sposób na zwiedzanie. Gdy nie ma możliwości zabrania ze sobą swojego auta, zawsze istnieje możliwość skorzystania z wypożyczalni. Oto 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz:

1. Musisz mieć skończone 21 lat. Młodsi kierowcy mogą spodziewać się dodatkowych opłat.

2. Warto mieć międzynarodowe prawo jazdy (wyrobić je można bez zdawania egzaminów w urzędzie powiatowym) – wymagane jest m.in. w Grecji, Egipcie, RPA.

3.  Przy wypożyczeniu auta musisz zapłacić kaucję, która może sięgać nawet 2 tys. euro – odpowiednia kwota blokowana jest na karcie kredytowej (debetowe nie są akceptowane). W przypadku mniejszego auta sięga ok. 300 – 400 euro.

4. Upewnij się, czy polisa ubezpieczeniowa wynajmowanego auta pokrywa 100% kosztów w przypadku szkody, w przeciwnym wypadku resztę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

5. Poinformuj wypożyczającego, jeżeli autem chcesz przekroczyć granicę – otrzymasz dodatkowy dokument na wypadek kontroli drogowej.

6. Sprawdź, czy umowa wynajmu określa limit kilometrów – w razie jego przekroczenia będziesz musiał dopłacić.

7. Zwróć zatankowany samochód. Oczywiście możesz oddać auto z pustym bakiem, ale należność za paliwo zostanie pobrana z karty kredytowej przy mniej korzystnym przeliczniku niż cena benzyny na stacji.

8. Odstaw auto w godzinach pracy serwisu, w przeciwnym wypadku może zostać naliczona dodatkowa opłata.

9. Przy oddaniu auta koniecznie spisz protokół zdawczo-odbiorczy z uwzględnieniem, że aut zostało oddane bez uszkodzeń, a kopię zachowaj. Będzie to dowód w przypadku nieuzasadnionego potrącenia kosztów z konta.

10. Gdy padniesz ofiara nieuczciwej wypożyczalni, pomocy szukać możesz w Europejskim Centrum Konsumenckim, które udziela bezpłatnych porad prawnych i informacji dotyczących praw konsumentów w UE (tel. +48 22 55 60 118, ekspert dyżuruje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 16:30)

AG

  • Czw., 05-07-2012 Gość
    O tak, wypożyczanie auta, zwłaszcza w krajach "tropikalnych" to spora przygoda. Warto wiedzieć, czego się spodziewać, a i tak nie ma gwarancji, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.
    Odpowiedz Zgłoś